Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Zagadka intuicji

Zagadka intuicji

  • przez

Zagadka intuicji

Czym jest intuicja? Pomimo wielu badań intuicja stanowi zagadkę, bo wymyka się naukowym metodom, które bazują na przewidywalności, powtarzalności, uporządkowaniu.

Czasem intuicja mylona jest z instynktem. Rolą instynktu jest troska o fizyczne przetrwanie. Zachowania instynktowne są automatyczne i bezrefleksyjne, co w obliczu zagrożenia zwiększa szybkość naszej reakcji.

Intuicja jest też mylona z emocjami. Emocje są naszą psycho- fizjologiczną reakcją na bodźce z otoczenia. Mogą też pojawić się, gdy przypominamy sobie nasze przeżycia lub myślimy o czymś, co ma dopiero nastąpić. Cieszymy się lub martwimy, przeżywamy gniew, smutek, radość. Emocje pomagają nam w podejmowaniu decyzji, jednak emocjonalny odbiór świata to nie to samo, co intuicyjny.

Intuicja bywa utożsamiana z wyobraźnią, czyli zdolnością do tworzenia obrazów, dźwięków lub idei, które wcześniej nie istniały w świecie rzeczywistym. Mówimy o wyobraźni przestrzennej, muzycznej czy choćby kulinarnej. Lecz intuicja to nie to samo, co wyobraźnia.

Czym więc jest intuicja?

Intuicja jest naturalną zdolnością do odbierania przekazu od Wyższej Świadomości. Niektórzy nazywają tę świadomość polem kwantowym, inni Bogiem. Istnieje powiedzenie, że modlitwa, to sposób, w jakim my kierujemy się ku Wyższemu Dobru, a intuicja to sposób, w jakim Wyższe Dobro zwraca się do nas.

Intuicja jest nazywana szóstym zmysłem. Pozwala nam dostrzegać to, czego nie dostrzegamy za pomocą wzroku, słuchu, dotyku, węchu czy smaku. Wybiega poza to, czego nauczyło nas doświadczenie, poza to, co znane. Pozwala podążać do celu najbardziej skuteczną, lecz często i najbardziej zaskakującą drogą. Ostrzega przed niebezpieczeństwem, podpowiada, co najlepiej posłuży naszemu dobru.

Czasem intuicja kieruje nas na trudniejszą drogę, bo w ten sposób mogą się ujawnić wewnętrzne przekonania, które nam nie służą i które powinniśmy zmienić. Jest niezbędna, jeśli chcemy wzrastać w zgodzie z naszym prawdziwym JA. Głównie dlatego, że pozwala wyjść poza zakorzenione, nieświadome wzorce postępowania i odnaleźć własną drogę, która służy spełnieniu pragnień serca i duszy.

Jeśli chcesz w bezpieczny sposób kierować się intuicją, powinnaś uważnie stąpać po ziemi i pamiętać o 3 podstawowych zasadach

  1. Wskazówki intuicji zawsze dotyczą bieżącej sytuacji, są prawdziwe, ale prawda zmienia się, jeśli zmieniamy się my lub otaczający nas świat. Zadając to samo pytanie w różnych odstępach czasu możesz usłyszeć różną intuicyjną odpowiedź, bo otrzymujesz wskazówki na podstawie tego, co niesie rzeczywistość w danym momencie. Intuicyjna podpowiedź z poniedziałku może być już we wtorek nieaktualna.
  2. Gdy jesteś pod wpływem silnych uczuć: entuzjazmu, zauroczenia lub strachu czy złości, mądrość intuicyjnego przekazu jest zagłuszona przez Twoje emocje. Uważaj, by nie pomylić własnych uczuć z przekazem od Wyższej Świadomości.
  3. Czasem możesz nie słyszeć głosu intuicji, bo chcesz tego, czego chcesz, a nie tego, czego naprawdę potrzebujesz. Bądź ostrożna w interpretacji znaków, sprawdzaj, czy nie kierujesz się złudzeniami.

Intuicja pozwala wykraczać poza to, co znane. Jest kompasem, który prowadzi na drodze do odkrywania nowej jakości. Prawdziwa zmiana zaczyna się wtedy, gdy zostawiasz za sobą wzorce, które przestają Ci służyć i pozwalasz sobie na odkrywanie nowych. A to wiążę się z wkroczeniem na nieznane Ci wcześniej obszary. Jeśli działasz w oparciu o logikę i emocje, które doprowadziły Cię tu, gdzie jesteś teraz, to nie stworzysz nowej, lepszej jakości. Rozpoczynając zmiany w życiu nie wiesz, dokąd dotrzesz. Nie możesz szczegółowo określić tego, jak ma wyglądać NOWE, do którego dążysz, bo to nowe dopiero odkrywasz. Jest to jeden z paradoksów zmiany.

Albert Eistein powiedział: „Teraźniejsze problemy nie mogą być rozwiązane za pomocą tej samej mentalności, która przyczyniła się do ich powstania”. Powiedział również: „Intuicyjny rozum jest świętym darem, a racjonalny rozum jest wiernym sługą”.

Warto pamiętać, że zaufanie do własnej intuicji pozwala nam wykroczyć poza ograniczenia ludzkiego rozumu. Jeśli chcesz się zmieniać, jeśli chcesz wzrastać w zgodzie z tym, co jest potrzebą Twojego serca, to właśnie intuicja będzie dla Ciebie najlepszym przewodnikiem

ewa-kujawa.pl

zdjęcie: Stefan Keller z pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *